دسته‌بندی نشده

سرعت‌ آسانسور

سرعت‌ آسانسور

سرعت آسانسور نیز یکی از مباحثی بود که با پیشرفت علم بشریت شروع به بهبود و پیشرفت کرد.
با گذشت زمان و بیشتر شدن آسمان خراش ها به مرور سرعت آسانسور ها نیز بیشتر شد تا زمان کمتری برای حمل مسافر به طبقات بالای آسمان خراش ها صرف شود.

دستگاه Overspeed Governor که همان کنترل کننده مکانیکی سرعت آسانسور است یکی از قطعاتی بود که پس از عرضه با بازار و تولید انبوه توجه صنعتگران را در بخشهای مختلف متوجه خود ساخت.
وظیفه دستگاه Overspeed Governor این است که در زمان حرکت آسانسور با سرعت مجاز به جهت بالا و پایین عکس العملی نشان نمی‌دهد ولی زمانیکه سرعت کابین از حد مجاز بالاتر رود دستگاه فعال شده و ترمز اضطراری را بکار می اندازد.

اصولا اختلافی بین آسانسورهای پر سرعت و کم سرعت وجود ندارد؛ فقط از لحاظ سخت افزار، تعداد اجزای آسانسورهای با سرعت بالا بیشتر و سنگین تر است.
اگر دستگاه متعادل کننده در عمق چاه داشته باشیم طبیعتا باید عمق چاه افزایش یابد بنابراین زمانی که سرعت از ۲.۵m/s  افزایش پیدا کند، چاه به عمق بیشتری نیاز پیدا می‌کند.
لازم است بدانید که هرچه قدر سرعت آسانسور بیشتر می‌شود؛ راحت بودن در آسانسور سختتر می‌شود.

این مقاله را نیز بخوانید: سرعت موتور در آسانسور

عوامل‌ موثر بر سرعت‌ آسانسور

کفشک های راهنمای آسانسور و ریل ها، گیرلس، پاراشوت و گاورنر، موتور و تابلوی فرمان در هدایت‌ کردن‌ کابین‌ آسانسور تاثیر به سزایی دارند.
سرعت‌ آسانسور‌ مسئله‌ایست‌ که‌ حتما‌ لازم‌ است‌ به‌ تدریج‌ و کم‌ کم‌ تغییر‌ پیدا‌ کند‌ تا‌ افراد داخل کابین‌ شوکه‌ نشوند.
شتاب‌ افزاینده (Acceleration) و شتاب کاهنده (Deccleration) تناسب خود را با توجه به تعداد طبقاتی که آسانسور طی می‌کند؛ تنظیم‌ می‌کنند.

سرعت آسانسور

توسعه‌ دهندگان‌ آسانسور‌ در حال کار‌ روی آسانسورهای‌ بی‌ وزن‌ هستند.
آنها‌ سعی دارند آسانسورهای با سرعتی بالغ بر m/s 20 طراحی کنند.
جالب است‌ بدانید که جدیدترین‌ نسل آسانسورهای مدرن توسط شرکت آلمانی طراحی و اجرا شده است.
این‌ نوع‌ از آسانسورها که علاوه بر حرکت عمودی حرکت افقی هم دارند‌. اولین آسانسور فاقد سیم بکسل در برلین نصب شده، به جای یک کابین پایین رو و بالا رو در هر چاه از سیستم چندگانه استفاده شده که بسیار شبیه به مترو است.

حداقل سرعت مجاز برای آسانسورهای مسافربر

براساس دستورالعمل استاندارد ملی ایران حداقل سرعت مجاز آسانسورهای مسافربر با توجه به ارتفاع ساختمان از کف طبقه زیرین تا کف طبقه رویین در ساختمان‌های با ۸ طبقه ۰.۶۳ متر بر ثانیه، در ساختمان‌های با ۹ طبقه ۱ متر بر ثانیه، در ساختمان‌های از ۱۳ تا ۲۰ طبقه ۱.۶ متر بر ثانیه، در ساختمان‌های از ۲۱ تا ۲۵ طبقه ۲ متر بر ثانیه و در ساختمان‌های از ۲۶ تا ۳۰ طبقه ۲.۵ متر بر ثانیه می‌باشد.
سرعت‌ آسانسور و زمان انتظار استاندارد در ساختمان‌های بیش از ۳۰ طبقه، به عنوان‌ مثال؛ ساختمان‌های اداری و تجاری و یا با کاربری خاص حتی برای انتخاب دقیق آسانسور در ساختمان‌های مسکونی نیز باید براساس استاندارد ملی ایران و استاندارد جهانی ایزو ۴۱۹۰ و با توجه به سطح به کار رفته در زیربنا، تعداد ساکنان در ساختمان، انتخاب تعداد آسانسور، محاسبات ترافیکی، ظرفیت آسانسور، سرعت و دیگر مشخصات اقدام کرد.

نوشته های مشابه