دسته‌بندی نشده

آسانسور بدون موتورخانه

آسانسور بدون موتورخانه

آسانسور بدون موتورخانه

آسانسور بدون موتور خانه که به آن آسانسور MRL(حروف اول کلمات لاتین MACHINE ROOM LESS  است) نیز گفته می شود، آسانسورهایی هستند که فضای مستقلی جهت استقرار موتور و تابلو فرمان ندارند. در این آسانسور، موتور داخل چاله زیر سقف و تابلو در کنار بالاترین توقف قرار می گیرد. آسانسورهای بدون موتورخانه معمولا در ساختمان هایی که محدودیت ارتفاع دارند و یا توقف آسانسور در پشت بام مورد نیاز است؛ اجرا می شوند.

آسانسور MRL چگونه است؟

۱.موتور استفاده شده در آسانسور بدون موتورخانه باید از نوع گیرلس باشد به دلیل آن که حجم موتورهای گیرلس نسبت به گیربکس بسیار کمتر می باشد.
۲.در این آسانسورها نیز تراز اجرای کلاف جهت استقرار پایه موتور تعریف مشخصی دارد.
۳.اورهد مورد نیاز در آسانسورهای MRL از کف تمام شده بالاترین توقف حداقل ۴۸۰ سانتیمتر است. کلاف پایه موتور که از ناودانی یا تیرآهن نمره ۱۸ یا ۲۰ می باشد کاملا دور نبشی ستون های آهنکشی چرخیده و بار کلیه قطعات شامل کابین، موتور، وزنه و همچنین مسافرین روی آن می باشد.

این مقاله ها را نیز بخوانید:
موتور آسانسور
موتورخانه آسانسور

۴.همچنین ارتفاع کف تمام شده بالاترین ایستگاه تا روی این کلاف در آسانسورهای با سرعت ۱ متر بر ثانیه و ارتفاع کابین استاندارد ۳۸۰ سانتیمتر می باشد. همانطور که گفته شد با توجه به اینکه اورهد در این آسانسورها ۴۸۰ است بنابراین یک متر از ارتفاع باقی مانده به پایه زیر موتور، ارتفاع موتور و فضای کاری روی موتور اختصاص داده می شود. چنانچه سرعت و یا ارتفاع کابین در این نوع آسانسورها تغییر کند به نسبت آن ارتفاع اورهد افزایش پیدا می کند.
۵.حالت اضطراری در این نوع آسانسورها: خارج کردن مسافران به دو صورت برقی و دستی می باشد.
درحالت دستی اهرم ترمز موتور که در فضای تابلو فرمان و سه فاز نصب می شود و از طریق یک سیم بکسل به پشت موتور نصب می گردد؛ امکان باز کردن فک ترمز و حرکت آرام کابین به سمت نزدیکترین طبقه را فراهم می کند.
در حالت برقی باز شدن فک ترمز موتور و همچنین حرکت موتور از طریق باطری های موجود در تابلو فرمان صورت می گیرد.

آسانسور بدون موتورخانه

مزایای آسانسور بدون موتورخانه

عدم نیاز به فضای اضافی برای موتورخانه
کم حجم بودن قطعات و لوازم آسانسور
کاهش هزینه های ساخت و ساز برای موتورخانه
استفاده از برق سه فاز
مصرف انرژی بسیار پایین
حرکت بسیار نرم و بدون صدا
مجهز به سیستم پاراشوت
صرفه جویی در مصرف برق
دسترسی آسان به تجهیزات آسانسور
عدم نیاز به سیستم ترمز لنتی که در حفظ محیط زیست بسیار تاثیر دارد.
ساده تر بودن سرویس این آسانسور نسب به آسانسورهای دیگر
مناسب برای جابجایی ترافیک های بالا و ظرفیتهای سنگین (طول مسیر حرکت تا ۴۵ متر و ظرفیت تا ۲۵۰۰ کیلوگرم با سیستم تعلیق ۱:۱ ، ۲:۱ و  …و نیز سرعت تا ۶/۱ متر بر ثانیه)

نصب آسانسور بدون موتورخانه

عملیات نصب این نوع آسانسور کاملا مشابه آسانسور موتورخانه دار است. تنها تفاوت آن این است که به جای آنکه موتور روی دال بتنی سکوی اتاق آسانسور قرار گیرد، بر روی استرکچر متصل به آهنکشی قرار می گیرد، لازم به ذکر است که به لحاظ ایمنی و استحکام هیچ تفاوتی با آسانسور موتورخانه دار ندارد.

نوشته های مشابه