مجله آسانسور

دیکتاتور آسانسور

دیکتاتور آسانسور

[av_one_full first min_height=” vertical_alignment=” space=” custom_margin=” margin=’0px’ row_boxshadow=” row_boxshadow_color=” row_boxshadow_width=’10’ link=” linktarget=” link_hover=” title_attr=” alt_attr=” padding=’0px’ highlight=” highlight_size=” border=” border_color=” radius=’0px’ column_boxshadow=” column_boxshadow_color=” column_boxshadow_width=’10’ background=’bg_color’ background_color=” background_gradient_color1=” background_gradient_color2=” background_gradient_direction=’vertical’ src=” background_position=’top left’ background_repeat=’no-repeat’ animation=” mobile_breaking=” mobile_display=” av_uid=”]

[av_textblock size=” font_color=” color=” av-medium-font-size=” av-small-font-size=” av-mini-font-size=” av_uid=’av-kb93h0yt’ id=” custom_class=” admin_preview_bg=”]

دیکتاتور آسانسور

[/av_textblock]

[av_textblock size=” font_color=” color=” av-medium-font-size=” av-small-font-size=” av-mini-font-size=” av_uid=’av-kb93g6mg’ id=” custom_class=” admin_preview_bg=”]
دیکتاتور آسانسور که نام فارسی آن را آرام ‌بند می‌گویند؛ قطعه‌ای مصرفی در آسانسور است که مانع از کوبیده شدن درب آسانسور به چارچوب و درنتیجه مانع ایجاد صدای بسیار بلند آن می‌شود.
دیکتاتور آسانسور را در آسانسورهای کششی با درب های لولایی می‌توان دید.
وجود این قطعه بسیار کمک می کند تا درب ها به آرامی بسته شوند حتی اگر درب محکم بسته شود.

دیکتاتور آسانسور از چه اجزایی تشکیل شده؟

این قطعه مکانیکی هیدرولیکی است که سیستم و مکانیزم بسیار پیچیده ای دارد و اجزاء آن ظریف و در هم تنیده اند.
از اصلی ترین قطعات دیکتاتور می توان به مخزن روغن و سیلندر و پیستون کوچک و یک چرخ غلتان (قرقره) و چند قطعه فلزی دیگر که وظیفه نگهداری این قطعه روی درب بازشو را دارند اشاره کرد.
طراحی این قطعه باید دارای گواهی نامه استاندارد TESK و منطبق بر گواهینامه CE شده باشد.

این مقاله ها را نیز بخوانید:
قطعات آسانسور
لوازم آسانسور
خرید آسانسور

نحوه تنظیم آرام بند آسانسور

برای تنظیم این قطعه به یک پیچ گوشتی دو سو یا یک آچار آلن نیاز است. روی دیکتاتور آسانسور (آرام بند) یک پیچ تنظیمی وجود دارد که با آن می‌توان سرعت باز یا بسته شدن قرقره دیکتاتور را تنظیم کرد، پیچ تنظیم روی دیکتاتور، یا پیچ آلن خور است یا دو سو می باشد.
محل قرار گیری پیچ تنظیم در انتهای میله پیستون و درواقع سوزن تنظیم خروجی روغن می باشد.به منظور آرام بسته شدن درب آسانسور می بایست، پیچ دیکتاتور را در جهت عقربه های ساعت چرخاند و همچنین برای سریع تر بسته شدن درب آسانسور نیاز است که پیچ تنظیم در جهت خلاف عقربه های ساعت چرخانده شود.

دیکتاتور

محل نصب دیکتاتور آسانسور

سازندگان درب های لولایی جایی را برای نصب این قطعه در بالای درب  قرار می‌دهند که می توان این قطعه را توسط یک بست فلزی به همراه دو پیچ در بالای درب لولایی نصب کرد.

تعمیر و تعویض دیکتاتور

آرام بند آسانسور در فصول سرما و گرما دچار تغییراتی می شود که تنظیم مجدد درب دارد. علت این خرابی سرمای زیاد زمستان است که روغن را سفت و منجمد می کند بنابراین سرعت حرکت پیستون خیلی آرام تر می شود و درب آسانسور سخت تر بسته می شود.
دیکتاتور آسانسور مانند بسیاری از قطعات آسانسور یک قطعه مصرفی بوده که به مرور زمان کارایی خود را از دست می دهد.باتوجه به اینکه این قطعه امکان تعمیر ندارد، تعویض آن بهترین گزینه است.
[/av_textblock]

[/av_one_full]

نوشته های مشابه