مجله آسانسور

سیستم تری وی اف (۳vf) آسانسور

سیستم تری وی اف

بررسی سیستم تری وی اف (۳vf)

 

تری وی اف (۳vf) چیست؟

تری وی اف (۳vf) در صنعت آسانسور تحول ایجاد کرد. سوالی که از ابتدای اختراع آسانسور های حرفه‌ای ذهن متخصصین این حوزه را به خود مشغول کرده بود ، این بود که: چگونه می توان شک های ( ضربه های اولیه  )  ناشی از حرکت اولیه و حرکت نهایی آسانسور راکاهش‌داد. آسانسور در شروع حرکت با دور تند استارت می خورد و زمانی هم که می ایستد به یکباره متوقف می شود که باعث ایجاد شک ( ضربه )  می شود.
از همین رو برای کاهش این شک ها و حرکت نرم آسانسور (  زمانی که حرکت و ایستادن آسانسور را متوجه نمی‌شوید )  از درایوهای مخصوص موتورهای قدرت استفاده می شود مانند درایو یاسکاوا،  درایو جفران  ، درایو آرکو  ، درایو آرکل،  درایو SBT  و ….
این درایوها را اصطلاحا  تری وی اف (vvvf_3vf) می نامند.
که در واقع مخفف عبارت(variable voltage – variable frequency)می باشد.
سیستم تری وی اف (۳vf) به این صورت عمل می‌کند که با تغییر ولتاژ و تغییر فرکانس به آهستگی ، موتور آسانسور را به حرکت در می آورد و همچنین هنگام توقف نیز آنچنان سرعت را کاهش می دهد که به هیچ وجه تکانی را احساس نخواهید کرد.

این مقاله ها را نیز بخوانید:

آسانسور استاندارد

قطعات آسانسور

 

سیستم یک سرعته آسانسور چیست؟

 

کاهش مصرف انرژی برق : این سیستم باعث صرفه جویی در مصرف انرژی آسانسور می شود .این سیستم علاوه بر اینکه باعث نرمی حرکت و ایستادن  موتور گیربکس می شود بلکه باعث ذخیره انرژی توسط سیستم ترمز نیز می شود . این سیستم تا ۶۰ درصد کمتر از سیستم آسانسور دو سرعته برق مصرف می‌کند.

 

تری وی اف

 

حرکت نرم و آرام در سیستم تری وی اف : جابجایی با این سیستم علاوه بر دقت ایستادن در طبقه ، حرکتی نرم و با حداقل صدای تولیدی را فراهم می‌کند که این مزیت از ایجاد نگرانی و ترس در فرد جلوگیری می‌کند.

افزایش سرعت جابجایی : سرعت جابجایی در این سیستم تا ۲۰ درصد افزایش پیدا کرده و در نتیجه زمان کمتری صرف انتظار برای رسیدن آسانسور می‌شود.

در مجموع آسانسور هایی که آرام می‌ایستند ، مجهز به سیستم تک سرعته ، تک دور یا تری وی اف  (۳vf) هستند.
و آسانسور هایی که به هنگام شروع حرکت و همچنین ایستادن ، تکان های شدیدی ایجاد می‌کنند ، مجهز به سیستم دو سرعته یا دو دور هستند.

نوشته های مشابه