دسته‌بندی نشده

فتوسل آسانسور

فتوسل آسانسور

فتوسل آسانسور از قطعات ایمنی آسانسور است که وظیفه آن تشخیص موانع (از جمله انسان، اتومبیل و …) در مسیر ورودی کابین می‌باشد. به این صورت که اگر در هنگام بسته شدن درب آسانسور مانعی وجود داشته باشد، درب بسته نخواهد شد و کابین نیز حرکت نخواهد کرد.

چگونگی کار فتوسل آسانسور

معمولا به این صورت است که یک یا چند شعاع نوری (فرستنده نوری) در یک سمت ورودی کابین آسانسور نصب و ارسال می‌شود و گیرنده‌ای نوری در سمت دیگر ورودی قرار دارد. در صورتی که جسمی مانع از رسیدن این شعاع نوری به گیرنده شود؛ درب آسانسور بسته نخواهد شد.

انواع فتوسل آسانسور

چشمی نقطه‌ای آسانسور

فتوسل نقطه‌ای آسانسور از یک فرستنده و یک گیرنده نوری ساخته شده است و با فاصله ۶۰ تا ۷۰ سانتی متری از کف کابین آسانسور در قسمت ورودی کابین قرار دارد. به این صورت که برای جلوگیری از بسته شدن درب آسانسور، باید دقیقا رو‌به‌روی سنسور قرار‌بگیرید البته این موضوع باعث کاهش ایمنی فرد می‌شود زیرا ممکن است بخشی از اعضای بدن (مثل دست شما) از کابین بیرون مانده باشد و چون خط نوری فتوسل نقطه ای آسانسور قطع نشده، درب آسانسور بسته شود.

این مقاله ها را نیز بخوانید:
کابین آسانسور
اتاقک آسانسور

فتوسل آسانسور

لازم به ذکر است که حتی اگر مسیر نوری قطع نشود و درب آسانسور بسته شود سنسور‌های موجود در درب آسانسور باعث باز شدن درب شده و آسانسور به هیچ وجه تا زمان بسته شدن کامل درب حرکت نخواهد کرد. چشمی نقطه‌ای آسانسور به دلیل ساده بودن و داشتن تنها یک جفت سنسور فرستنده و گیرنده، ارزان‌تر از فتوسل پرده‌ای آسانسور است .از اجزای چشمی نقطه‌ای می توان به  منبع تغذیه، سیم، لیزر، مدار چشمی آسانسور و قطعاتی که برای فرستادن سیگنال از فرستنده یکطرفه درب آسانسور به گیرنده است اشاره کرد.

چشمی پرده‌ای آسانسور

در فتوسل پرده‌ای آسانسور یک ردیف سنسور فرستنده و گیرنده است و به‌ دلیل تعداد زیاد آن‌ها که از سقف تا کف کابین آسانسور را فراگرفته ‌اند؛ به اصطلاح یک پرده از نور در ورودی آسانسور ایجاد می‌شود. وجود هر جسمی در هر قسمت از ورودی آسانسور مانع از بسته شدن درب و حرکت آسانسور می‌شود.
چشمی پرده‌ای نسبت به چشمی نقطه‌ای امنیت و دقت بسیار بالاتری دارد. اما به دلیل تعداد زیاد سنسور‌های به کار رفته در آن قیمت بالاتری نسبت به چشمی نقطه‌ای دارد.

نوشته های مشابه