دسته‌بندی نشده

طول سیم بکسل

سیم بکسل

طول سیم بکسل

طول سیم بکسل و خصوصیات مکانیکی و  وضعیت سیم بکسل در هنگام تحمل بار با افزایش استفاده آسانسور در ساختمان ها از اهمیت بالایی برخوردار است. یکی از مواردی که در این بین باید به آن توجه شود، رفتار فنری کابین آسانسور با توجه به افزایش طول سیم بکسل است.

میزان افزایش یا کاهش طول در سیم بکسل چه علت هایی دارد؟

۱.کوتاه کردن سیم بکسل در ابتدای نصب به علت زیاد بودن طول اولیه سیم 
۲.تنظیم کابین آسانسور در زمان بارگیری و یا تخلیه بار به طوری که در تراز طبقه بایستد.
۳.لرزش کابین یا وزنه تعادل در زمانی که کابین در حال افزایش سرعت یا کم کردن سرعت است.

سیم بکسل به عنوان یک جسم الاستیک است که خاصیت کشسانی دارد. افزایش طول آن به دو دلیل اتفاق می افتد:

۱.خاصیت ذاتی الاستیک اجزای فلزی سیم 
۲.فرآیند فشرده شدن سیم ها، رشته ها و هسته

از این رو افزایش طولی در سیم بکسل را به دو مرحله تقسیم می کنیم :

الف) افزایش طول دائم
ب) افزایش طول غیر دائم

توجه: مدل های دیگری از افزایش طول در سیم بکسل وجود دارد اما در مورد آسانسور موضوعیتی ندارد.

الف) افزایش طول دائم

زمانی که برای دفعات اول، بارگذاری روی سیم بکسل های تازه نصب شده صورت می گیرد؛ نشست سیم بکسل داخل رشته ها و فشرده شدن رشته ها دور هسته سیم بکسل تحت بار اثر خود را به صورت کاهش سراسری قطر سیم بکسل و افزایش طول آن نشان خواهد داد. این کاهش قطر و افزایش طول در سیم بکسل تا زمانی که رشته های مجاور آن قدر به هم فشرده نشده باشند که سطوح مقاوم در برابر نیروهای فشاری جانبی به اندازه کافی بزرگ باشد ادامه خواهد یافت. سپس افزایش طول سیم بکسل به گونه ای دیگر  ادامه پیدا خواهد کرد. میزان دقیق به هم فشردگی و افزایش طول دائم سیم بکسل به عوامل بسیاری بستگی دارد و مهمترین آنها نوع و ساختار سیم بکسل، میزان بار وارد روی آن و همچنین ترافیک سرویس‌دهی آسانسور است.

ساختار سیم بکسل از موارد متعددی اثر می پذیرد که مهمترین آنها عبارتند از :

۱. جنس مغزی سیم بکسل که یا کنفی یا فولادی است
۲.تعداد رشته ها در سیم بکسل
۳. بافت سیم
۴.گام سیم بکسل
۵.جنس سیم بکسل ها ( فولاد کششی مورد استفاده)

توجه: افزایش طول یک متری سیم بکسل هایی که مغزی فولادی دارند نسبت به نمونه های مشابه با مغزی کنفی آن است که فولاد نسبت به کنف کمتر فشرده می شود.

سیم بکسل

تاثیر بار وارد بر سیم بکسل بر افزایش طول دائم آن

هر چه بار وارد بر سیم بکسل بیشتر باشد، افزایش طول دائمی سیم بکسل بیشتر خواهد شد. بیشترین مقدار این بار زمانی است که کابین با ظرفیت کامل در پایین‌ترین توقف قرار دارد و شامل جرم کابین و متعلقات جرم سیم بکسل ها و جرم زنجیر جبران نیز هست.
ارتفاع زیاد مسیر حرکت آسانسور در پروژه های بلند و با طبقات زیاد، باعث می شود جرم سیم بکسل مقدار قابل توجهی پیدا کند و خود نیز با وارد آوردن نیرو به سیم بکسل در این افزایش طول سهیم باشد؛ این افزایش طول در سیم بکسل در آسانسورهای مختلف متفاوت خواهد بود.

تغییر اولیه طول در سیم بکسلها معموما در هفته های ابتدائی کارکرد آسانسور اثرات خود را به جا می گذارد. این افزایش طول دائمی بوده و رفتار الاستیک گونه ندارد و از طریق روابط ریاضی قابل محاسبه نیست. جبران این تغییر طول در سیم بکسل و ثابت نگه داشتن حد فاصل لازم بین کابین و وزن تعادل با ضربه گیرهای کف چاهک و تنظیم ترازها با باز کردن سیم بکسل ها از سر بکسل ها و تنظیم و محکم کردن مجدد آن ها در داخل چاه صورت می گیرد.
ذکر این نکته ضروری است که می توان این افزایش طول دائم را با استفاده از سیم بکسل های از پیش کشیده شده جبران کرد.

اجتناب از افزایش طول دائم سیم بکسل: عملیات از پیش کشیدن سیم بکسل ها تحت فرایندی با استفاده از ماشین آلات مخصوص و وارد آوردن نیرویی بزرگتر از حد نیروی از همگسیختگی سیم بکسل و کمتر از حد پارگی آن انجام داد.

 

نوشته های مشابه