مجله آسانسور

استفاده از آسانسور

استفاده از آسانسور

استفاده از آسانسور

استفاده از آسانسور آداب خاصی دارد؟ چه نکاتی را باید هنگام استفاده از آسانسور رعایت کنیم؟
در ادامه نکاتی را در این باره خواهیم گفت:
در زمان استفاده از آسانسور و ورود به کابین آسانسور حتما به ظرفیت آسانسور دقت کنید. این توجه به ظاهر ساده خیلی مهم می‌باشد .پلاک ظرفیت کابین مشخص میکند چند نفر میتوانند از کابین استفاده کنند که این اطلاعات بر اساس محاسبات زیر صورت می‌گیرد:

۱.موتور با توان معینی می‌تواند تعداد مشخصی از افراد را جابجا کند به عنوان مثال موتور با توان ۵/۵ کیلووات می‌تواند ۵ یا ۶ نفر را بوسیله کابین جابجا کند و در صورتی که ظرفیت بیشتر از توان موتور باشد بعد از مدتی موتور مورد استفاده، به اصطلاح یاتاقان می‌زند.
در صورتی که فشار وارد شده به گیربکس موتور بیش از اندازه باشد؛ باعث می‌شود که قطعات داخل موتور خیلی زودتر از حد استاندارد نیاز به تعمیر داشته باشند.
وزن هر انسان در محاسبات مکانیک آسانسور بین ۷۰ تا ۷۵ کیلوگرم تخمین زده می‌شود؛ که با احتساب ۶ نفره بودن کابین، میانگین مجموع وزن افراد ۴۲۰ کیلوگرم می‌شود. در زمان سفارش دادن وزنه تعادل، نصف وزن افراد سفارش داده می‌شود. علت این‌ است که در زمان خالی برگشتن، کابین به موتور فشاری وارد نشود.

استفاده از آسانسور

این مقاله را نیز بخوانید: نگهداری صحیح آسانسور

 

وزن کابین هم ۵۰۰ کیلوگرم می‌باشد که جهت سفارش دادن وزنه تعادل اینگونه حساب می‌شود:
۵۰۰ کیلوگرم وزن کابین + نصف وزن افراد (۲۱۰ کیلوگرم) = ۷۱۰ کیلوگرم وزنه تعادل استفاده می‌شود. البته حدود ۴۰ کیلوگرم هم بابت لوازمی که بر روی کابین نصب می‌شود، به وزنه تعادل اضافه می‌شود( نرده روی کابین، درب کابین که بر روی کابین نصب می‌شود)

اگر خارج از ظرفیت در نظرگرفته شده، از آسانسور استفاده شود؛ امکان وقوع حوادثی مثل وقایع زیر وجود دارد:
الف.سقوط آسانسور
ب.پاره شدن سیم بکسل
پ.عمل نکردن ترمز آسانسور(پاراشوت)

۲.هرگز در حال گفتگو با کسی – زمان صحبت کردن با موبایل – یا به صورت عقبی یا با پهلو وارد کابین نشوید . همیشه در زمان ورود به کابین از وجود کابین در همان طبقه و در مقابل خود اطمینان حاصل کنید و همیشه رو به کابین واردکابین شوید.

۳. اگر در آسانسور، محبوس شدید به این صورت که آسانسور در میانه راه و در مسیر از کار بیفتد هرگز نترسید و هیجان بوجود آمده در داخل کابین را با آرامش کنترل کنید و بر ترس خود  غلبه کنید و سعی کنید اقدامات زیر را انجم دهید:

الف) زنگ خطر یا آژیر را فشار  بدهید.
ب) اگر در کابین شماره تماس نصاب یا سرویسکار آسانسور وجود دارد؛ با او تماس بگیرید؛ در غیر اینصورت با صدای بلند درخواست کمک بکنید.
در مرحله آخر  به آتش نشانی زنگ بزنید.

با کمی دقت و اطلاع داشتن از جزییات آسانسور می‌توانید به راحتی از آسانسور استفاده کنید.

نوشته های مشابه