مجله آسانسور

شغل نصاب آسانسور

elevator-installer

شغل نصاب آسانسور

شغل نصاب آسانسور با صنعت ساخت و ساز رابطه بسیار نزدیکی دارند. آسانسور یکی از ابزار اصلی و تکمیلی هر ساختمانی به خصوص برج ها و ساختمان های بلند می باشد. وجود متخصصانی چون نصاب آسانسور در این عرصه بسیار حیاتی و ضروری است.
نصاب و تعمیرکار آسانسور به نصب، راه اندازی، نگهداری و تعمیر انواع آسانسورها می پردازند. امروزه این صنعت شکل تخصصی به خود گرفته است و افرادی که به آن وارد می شوند، باید آموزش های لازم را ببینند.

 

مراحل نصب یک آسانسور عبارتند از:

آهن کشی چاه آسانسور

نصب ریل و درب آسانسور

مکانیکال اسانسور

الکتریکال آسانسور

راه اندازی آسانسور

تست آسانسور

تحویل آسانسور

در برخی موارد متخصصان آسانسور هر کدام در یکی از بخش های نصب، تعمیر و پشتیبانی (نگهداری) به صورت تخصصی کار می کنند.
هرچه نصاب آسانسور از دانش و تجربه بیشتری برخوردار باشد، نصب و تعمیر آسانسور با ایمنی و اطمینان بیشتری انجام می شود. امروزه به صورت مداوم آسانسورهای جدید و مدرن به بازار عرضه می شود که نصاب و تعمیرکار آسانسور باید خود را به روز کرده و با آنها آشنا باشد. از آنجا که قطعات آسانسور به صورت مجزا به ساختمان آورده و در آنجا به هم وصل می شوند، نصاب آسانسور باید از توان بدنی خوبی برای حمل و اتصال این قطعات برخوردار باشد. همچنین نباید از ارتفاع بترسد.
ساعت کاری نصاب آسانسور به صورت تمام وقت است. محل کار او در کارخانجات تولید آسانسور یا در ساختمان مشتری است.

وظایف نصاب آسانسور

مونتاژ قطعات آسانسور و نصب آن

بررسی و کنترل منظم چرخ دنده ها، موتورها، ترمز ها، درب ها و قفل ها برای اطمینان از امنیت آن

انجام تعمیرات لازم

پاسخگویی فوری به تماس های اضطراری مشتریان

تعویض بخش های داخلی آسانسور مانند کف پوش، دکمه ها، سیستم نوردهی و سیستم های ارتباطی

نوشتن گزارش کار

بازرسی تجهیزات آسانسور از لحاظ رعایت شدن مسایل ایمنی در آنها

مهارت و دانش مورد نیاز نصاب و تعمیرکار آسانسور 
مهارت در کارهای الکتریکی و مکانیکی

آشنایی با انواع آسانسورها و درک نقشه های آنها

برنامه ریزی حجم کاری و زمان مورد نیاز آن

توان تصمیم گیری و حل درست و سریع مسایل و مشکلات به خصوص در شرایط خاص

رعایت مسایل بهداشتی و ایمنی

داشتن مسئولیت پذیری و تعهد در کار – از آنجا که این شغل بسیار حساس است و هرگونه کوتاهی می تواند منجر به از دست رفتن جان چندین انسان شود، داشتن مسئولیت پذیری و تعهد بسیار حیاتی است.

توان بدنی مناسب

نحوه ورود به شغل نصب و تعمیر آسانسور

شما می توانید شغل نصاب آسانسور را به صورت کاملا تجربی و نزد یک استاد ماهر یاد بگیرید.
برای آموزش حرفه ای در این شغل می توانید پس از گذراندن سال اول دبیرستان وارد شاخه کار و دانش در رشته مربوطه شوید. در این رشته امکان ادامه تحصیل در مقطع کاردانی و کارشناسی نیز وجود دارد. ایران دومین کشور بعد از انگلستان است که رشته دانشگاهی نصب و تعمیر آسانسور را راه اندازی کرده است.
همچنین دوره های آزاد این شغل در آموزشگاه های معتبر زیر نظر سازمان فنی و حرفه ای برگزار می شود که علاقه مندان می توانند در آنها شرکت کنند.

شغل نصاب آسانسور و بازارکار آن

نصاب و تعمیرکار آسانسور می تواند در شرکت های تولید، فروشنده، نصاب و خدمات آسانسور کار کند. همچنین می تواند به صورت مستقل و قراردادی با انواع مشتریان کار کند.
با توجه به اینکه تعداد ساختمان های بلند در شهرها بسیار زیاد است، نیاز به نصاب و تعمیرکار آسانسور برای نصب و سرویس آسانسور در آنها، همیشگی و دائمی می باشد. بنابراین اگر نصاب یا تعمیرکاری در کار خود مهارت و تخصص لازم را داشته باشد، به راحتی می تواند فرصت های شغلی خوبی پیدا کند. همچنین پیش بینی می شود آینده شغلی خوبی نیز پیش روی شغل نصب و نعمیر آسانسور در کشور باشد.
[/av_textblock]